Turystyka, jako jedna z najpotężniejszych gałęzi gospodarki, opiera się przede wszystkim na niekontrolowanym wolnym rynku i wielkim kapitale oczekującym szybkich zwrotów inwestycji bez poszanowania lokalnych interesów. To stawia ją w opozycji do ekonomii społecznej, której celem jest przede wszystkim inwestowanie w lokalne społeczności i rozwój regionu. Turystyka w ogromnym stopniu wpływa dziś na kształt miast i państw, preferując miejsca, które przyciągają rzesze ludzi, niejednokrotnie wypierając mieszkańców z turystycznych dzielnic. Szansą na odwrócenie tych negatywnych skutków globalizacji jest wejście lokalnych społeczności na rynek branży turystycznej i zwrócenie uwagi na odpowiedzialność społeczną w danym regionie.

Tutaj właśnie ekonomia społeczna spotyka się z turystyką, która może stać się jednym z kluczowych narzędzi rozwoju podmiotów ekonomii społecznej. W Zachodniopomorskiem działalność podmiotów ekonomii społecznej (PES) w wymiarze turystycznym przyczynia się nie tylko do ciągłego rozwoju regionu przez promowanie go wśród turystów, ale także podkreśla wartości danej społeczności i działania ekonomii społecznej na jego terenie.

Lokalne zakwaterowanie

Usługi świadczone przez podmioty lokalne w ramach turystyki regionalnej uwrażliwiają przyjezdnych na potrzeby lokalnych społeczności. Jednym z podmiotów ekonomii społecznej działającym w ramach turystyki na terenie województwa zachodniopomorskiego jest Zakład Aktywności Zawodowej Sławno, który w Podgórkach od niedawna prowadzi nowo otwarty Hostel. Hostel posiada 16 miejsc noclegowych z prywatną łazienką, w tym dwa apartamenty dwuosobowe. Goście Hostelu mają dostęp do wspólnego aneksu kuchennego oraz tarasu, z którego mogą podziwiać malowniczą okolicę Podgórek. Jest to wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy pragną odpocząć na łonie przyrody i zrelaksować się w nadmorskim klimacie.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego w turystykę lokalną aktywnie włącza się również Centrum Integracji Społecznej w Mielnie. Centrum prowadzi szkolenia zawodowe przeznaczone dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dzięki którym możliwa jest ich reintegracja społeczna i powrót do pracy. Szkolenia odbywają się w trzech obszarach – gastronomicznym, hotelarskim oraz remontowo-porządkowym w Centralnym Ośrodku Szkolenia w Mielnie, który jest jednocześnie miejscem wypoczynkowym przeznaczonym dla turystów. Ośrodek jest położony przy samej wydmie w zacisznym miejscu, które umożliwia spokojny odpoczynek zarówno osobom indywidualnym, jak i grupom zorganizowanym. Na terenie na przyjezdnych czeka miła obsługa oraz wspaniałe domowe posiłki gotowane na miejscu przez uczestników szkoleń. Ośrodek CIS oraz Hostel prowadzony przez ZAZ Sławno pokazują turystom działania, jakie podmioty ekonomii społecznej podejmują na rzecz mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Przyjezdni natomiast mogą wspomóc lokalną ekonomię i bliżej poznać regionalną społeczność podczas wypoczynku nad morzem.

Regionalne specjały

Angażowanie się w branżę turystyczną dla dobra regionu to również wytwarzanie lokalnych produktów, które mogą zakupić przybywający do regionu turyści. Wyrobem tradycyjnych i ekologicznych potraw zajmuje się Spółdzielnia Socjalna „W Rodzinie” z Korytowa. Prowadzi ona działania na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, zapewniając miejsca pracy zdolnym kucharkom i niezawodnym kierowcom, którzy rozwożą regionalne przysmaki do sklepów firmowych. To właśnie tam turyści przebywający w okolicy mogą zakupić tradycyjne dania kuchni polskiej, tworzone na miejscu ze świeżych produktów. Przygotowana żywność pochodzi z prowadzonego przez Spółdzielnię niewielkiego gospodarstwa rolnego, co gwarantuje, iż codziennie gotowane potrawy pochodzą z naturalnego i ekologicznego źródła. Turyści mogą skorzystać z bogatego menu, które jest publikowane na Facebooku Spółdzielni. W codziennie zmieniającej się ofercie można znaleźć m.in. pierogi, krokiety i naleśniki z różnymi farszami, kotlety, bigos, pasztety, pieczenie, różne surówki i sałatki, a także zupy oraz drożdżowe wypieki. Nie tylko wielbiciele tradycyjnych dań znajdą tam coś dla siebie – w menu można wyróżnić także potrawy wegetariańskie. Wspierając Spółdzielnię Socjalną w Korytowie przez zakup ich produktów, przyjezdni mogą skosztować przepysznych dań tradycyjnej kuchni polskiej, a przy okazji aktywnie włączyć się w pomoc lokalnej społeczności i przyczynić się do jej rozwoju.

Z dala od zgiełku miasta

Włączanie się podmiotów ekonomii społecznej w branżę turystyczną na stopniu regionalnym jest również możliwe dzięki oferowaniu atrakcji turystycznych, takich jak np. jazda konna. W ten schemat wspaniale wpisuje się Spółdzielnia Socjalna Wierzbowy Las, która w Starym Czarnowie oferuje hipoterapię, głównie dla osób z niepełnosprawnościami. Wierzbowy Las to przestrzeń przyjazna naturze organizująca także biwaki dla dzieci i młodzieży, podczas których można oderwać się od miejskiego zgiełku i odpocząć na łonie przyrody. Prowadzone przez Spółdzielnię edukacyjne warsztaty przyrodnicze, fotograficzno-artystyczne oraz z zielarstwa są kolejną inicjatywą Wierzbowego Lasu atrakcyjną dla turystów.

Podmiotem ekonomii społecznej, który równie aktywnie uczestniczy w turystyce województwa zachodniopomorskiego jest Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Prowadzi ono Koszalińską Kolej Wąskotorową, która jest wspaniałą atrakcją turystyczną regionu. Ta zabytkowa, XIX-wieczna kolej została udostępniona turystom dzięki staraniom Towarzystwa, które od 2005 roku dba o przywrócenie wąskotorówce dawnej świetności. Przejazdy koleją można odbyć na trasie Koszalin-Rosnowo w okresie wakacyjnym według rozkładu, a także podczas imprez okolicznościowych przez cały rok na zamówienie. Dla miłośników lokalnych atrakcji możliwy jest przejazd trakcją parową lub spalinową. Na stacji końcowej w Rosnowie na pasażerów czeka moc atrakcji, m.in. pobliskie kąpielisko oraz przejazd drezyną. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej organizuje także zajęcia terenowe z przewodnikiem w ramach edukacji ekologicznej pod nazwą „zielone pociągi”. Dzięki takim podmiotom ekonomii społecznej, które aktywnie biorą udział w regionalnej turystyce i świadczą zróżnicowane usługi, lokalna społeczność może bez przeszkód się rozwijać. O PES, ich uczestnictwie w turystyce i innych aspektach ekonomii społecznej w województwie zachodniopomorskim można dowiedzieć się więcej na stronie www.es.wzp.pl.